منوها

فیلتر کابین ( فیلتر اتاق )

633
(4/1)
فیلتر کابین ( فیلتر اتاق )

فیلتر کابین ( فیلتر اتاق )

فیلتر کابین یا فیلتر اتاق خودرو یکی از فیلتر های مهم در خودرو می باشد که صاحبان خودرو کمتر به آن توجه می کنند. چرا باید فیلتر اتاق تعویض شود ؟ وظیفه اصلی فیلتر کابین؟ تعویض فیلتر اتاق؟ چه نوع فیلتر اتاقی برای تعویض مناسب تر است ؟

فیلتر کابین چیست؟

فیلتر کابین یا همان فیلتر اتاق در یک جمله وظیفه تصفیه هوای ورودی به داخل اتاق خودرو را به عهده دارد.

سیستم کولر و بخاری که به عنوان سیستم تهویه شناخته می شوند وظیفه ورود هوای متناسب با نیاز سرنشینان را به عهده دارند ، اما برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و آلاینده های محیطی نیاز به فیلتر خواهیم داشت ، صافی هوایی که هوای ورودی را به طور کامل تصفیه کند .

استفاده از فیلتر اتاق در محیط های همچون شهر های بزرگ و آلوده همچون تهران و یا در شهر های با آلودگی و گرد و غبار همچون شهرهای جنوبی نظیر اهواز و ... بیش تر از بیش الزامی خواهد بود.

این قطعه در خودروهای قدیمی استفاده نمی شد چرا که نیازی برای تصفیه هوا نبود ، اما امروزه با توجه به شرایط خاص شهرهای آلوده و بیماری هایی همچون کرونا ارزش و اهمیت سلامت فیلتر اتاق بیش از بیش بالاتر می رود.

نبود این قطعه حیاتی باعث کارایی پایین سیستم تهویه و اتلاف توان کولر می شود و همچنین باعث کاهش جریان هوای داخل کابین خودرو می شود.

فیلتر هوای کابین خودرو از قطعات مهم مصرفی سیستم تهویه خودرو میباشد که موجب از بین رفتن بخش زیادی از آلودگی های هوا داخل کابین و محافظت از سلامت سرنشینان خودرو از این آلودگی ها می شود.


محل نصب فیلتر اتاق :

محل نصب فیلتر کابین در خودرو های مختلف متفاوت است، به طور کلی برای اطلاع از محل قرار گیری فیلتر کابین بهتر است به دفترچه راهنمای استفاده از خودرو مراجعه کنید ، اما عمدتاً محل قرار گیری فیلتر اتاق سمت شاگرد زیر پا و زیر داشبورد می باشد که در بیشتر خودرو ها با جدا کردن درب داشبورد از داشبورد قابل دسترسی هستند.


تعویض فیلتر کابین خودرو:

تعویض فیلتر اتاق یا همان فیلتر کولر کار بسیار ساده ای است! کافیست محل قرار گیری آن که عمدتاً زیر داشبورد جلو ، سمت شاگرد می باشد را پیدا کنید ، به راحتی فیلتر قبلی را باز کرده و فیلتر نو را جایگزین کنید.

مضرات عدم تعویض به موقع فیلتر کابین خودرو:

بوی بد و بوی نمد در کابین خودرو

کاهش قدرت پرتاب و کاهش حجم هوای ورودی به کابین خودرو

ورود آلاینده های محیطی به داخل کابین

آسیب زدن به سیستم تهویه در دراز مدت در صورت عدم تعویض به موقع فیلتر اتاق ( فیلتر کولر )

برای تعویض فیلتر اتاق خودرو ابتدا با مراجعه به مراکز فروش قطعات یدکی خودرو فیلتذ نو را تهیه کنید، سپس محل قرار گیری که عمومآ زیرپای سمت شاگرد می باشد را پیدا کنید ، در حال حاضر بیش از نیمی از فرایند تعویض انجام شده است ، پیشنهاد می کنیم از یک جارو برقی برای تمیز کردن محفظه استفاده کنید.

همانطوری که محرض است برای نصب فیلتر تازه، همان مراحل خروج فیلتر قدیمی را دوباره به صورت بالعکس انجام دهید. اما قبل از اینکه فیلتر جدید را جاگذاری کنید، چند دقیقه وقت صرف تمیز کردن محفظه فیلتر وکانال ورود هوا بنمایید. این کار باعث می‌شود تا طول عمر فیلتر جدید را افزایش دهید.

زمان تعویض فیلتر اتاق :

برای خیلی از شما ممکن است این سوال مطرح باشد که کی و چه زمانی باید فیلتر اتاق را تعویض کرد؟

پاسخ این سوال با توجه به نوع و برند خودرو متفاوت است که شرکت سازنده خودرو در دفترچه راهنمای استفاده از خودرو مشخص کرده است.

اما اکثر سازندگان خودرو تعویض فیلتر اتاق را هر یک سال و یا با کارکرد 20 الی 30 هزار کیلومتر بیان می کنند که البته در صورت استفاده خودرو در محیط های آلودتر توصیه به تعویض زودتر از یک سال و 20 هزار کیلومتر شده است.

توجه کنید اگر داخل کابین خودروی شما بوی نامطبوع گرفته و قصد تعویض فیلتر کابین را ندارید می توانید با اضافه کردن مقدار کمی پودر وانیل و یا پاشیدن خوشبو کننده یا عطر به روی فیلتر کابین از بوی مطبوع آن تا مدت کوتاهی لذت ببرید.

بعضی اوقات فیلتر هوای اتاق با فیلتر هوای (موتور) اشتباه گرفته می شود. فیلتر هوای درونی احتراق سوخت که در موتور ماشین شما قرار دارد  مانع از ورود ذرات به داخل سیستم منیفولد هوا میشود. و یک راننده ممکن است در تعویض روغنی با پیشنهاد فیلتر هوا مواجه شده باشد. و آن به این دلیل است که در صورت گرفتگی و پر شدن فیلتر از آلایندگی ها در عملکرد صحیح موتور می تواند تاثیر منفی داشته باشد.تشخیص و تمایز این دو فیلتر خیلی حایز اهمیت است. وقتی که شما در حال خرید فیلتر هوای کابین خودرو هستید درواقع شما در صدد بهبود کیفیت هوای تنفسی داخل کابین خودرو برای خودتان و مسافرانتان هستید. فیلتر هوای کابین به عنوان بخش مهمی از عمکرد کیربگس خودرو و امنیت خودرو نیست. رانندگان میتوانند فیلتر هوای سبز که پایداری بیشتری دارند خریداری کنند و خرید فیلتر هوای سبز در واقه توجه به تنفس سرنشینان خودرو میباشد


آیا تمیز کردن ، شستن و یا باد گرفتن فیلتر اتاق کار درستی است؟

توصیه اکید و جدی ما به شما عزیزان این است که هرگز فیلتر کابین و یا فیلتر هوا را نشویید و باد نگیرید، شستشوی نمد فیلتر کابین باعث از بین رفتن منافذ حرکتی هوا شده و فیلتر را کیپ خواهد کرد و باد گرفتن فیلتر ها با توجه به آلاینده های محیطی خاصی که با خود همراه می‌کند سرطان زا هستند ، پیشنهاد میکنیم با توجه به ارزش و قیمت پایین فیلتر کابین نسبت به تعویض آن اقدام کنید تا علاوه بر حفظ سلامتی سرنشینان ، تجربه محیطی مطلوبی را داشته باشید.

فروشگاه اتوکلاب عرضه کننده مستقیم قطعات یدکی محصولات مدیران خودرو و گروه بهمن ،فیلتر های کابین را در کیفیت مطلوب برای شما همراهان همیشگی فراهم خواهد کرد.

در صورت نیاز به مشاوره بیشتر در مورد تعویض فیلتر کابین و یا هر گونه سوال دیگر با کارشناسان اتوکلاب در تماس باشید.

برای خرید آنلاین فیلتر اتاق ( فیلتر داخل کابین ) روی لینک مورد نظر کلیک کنید:


فیلتر کابین ایکس 33( 33 X33 )

فیلتر کابین ایکس 22 ( X22 )

فیلتر کابین ام وی ام 315 (mvm 315 )

فیلتر کابین تیگو 5 ( Tiggo5 )فیلتر کابین مزدا :

در مورد فیلتر اتاق مزدا 3 و مزدا 3 نیو لازم به توضیح که اندازه این فیلتر در مزدا 3 قدیم و جدید متفاوت هستند و هر یک از یک مدل فیلتر اتاق بهره می برند که در صورت نیاز به اطلاعات و یا خرید روی لینک های زیر کلیک کنید:

فیلتر کابین مزدا 3 قدیم 

فیلتر کابین مزدا 3 نیو

و اما مزدا 323، که سوال خیلی از دارندگان مزدا 323 می باشد ، خودرو مزدا 323 در مدل ها و تیپ های موجود در بازار ایران فیلتری برای آن در نظر گرفته نشده است.

منابع

محتواهای مرتبط


تگــهــا
،،،
نظرات کاربران
ثبت نظر جدید
نظر خود را در مورد این محتوا در این قسمت بنویسید
مرجع فروش قطعات خودرو

فروشگاه قطعات یدکی اتوکلاب در آستانه شروع به کار وب سایت خود پس از سالها تجربه در بازار قطعات یدکی خودرو با ارائه خدمات فروش آنلاین لوازم یدکی تلاش کرده است هر چه بیشتر نسبت به رفاه حال شما مشتریان عزیز گام بردارد ، سرعت در ارسال، پشتیبانی متعهدانه ، تنوع در محصولات و قیمت ، از اهداف اصلی فروشگاه آنلاین اتوکلاب هستند .

آدرس: تهران، بازار، خیابان امیر کبیر ،نرسیده به تقاطع ملت پاساژ سپهر طبقه دوم پلاک F221

image.name

تمامی حقوق این وبسایت برای فروشگاه اتوکلاب محفوظ است
Copyright 2020 - 2023, AutoPartClub. All rights reserved