منوها

سوپاپ کنترل هوا (IAC) چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

1051
(4/1)
سوپاپ کنترل هوا (IAC) چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

سوپاپ کنترل هوا (IAC) چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

سوپاپ کنترل هوا موتور را قادر می‌سازد تا هنگام توقف، خودرو به راحتی کار کند تا اینکه از کار بیفتد. زمانی که موتور ماشین سرد است و قصد روشن کردن آن را داریم، سنسور دمای موتور (CTS) به ECU هشدار در خصوص این سردی می دهد، ECU در این زمان دستور پاشش بیشتر بنزین را می دهد که در این حالت اگر، استپر نباشد، ماشین به اصلاح خفه کرده و خاموش می شود. پس در نتیجه استپر به کمک ECU می آید تا با کنترل سوپاپ کنترل هوا موتور را تنظیم کند تا دور موتور بین ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ بماند.

سوپاپ کنترل هوا (IAC) روی دریچه سوخت موتور قرار دارد، جایی که با ECU خودرو کار می‌کند تا جریان هوا را به موتور تنظیم کند تا از بروز مشکلات برقی جلوگیری کند. اگر کنترل گاز نبود، اکثر موتورها خیلی مفید نبودند. آیا می‌توانید تصور کنید که موتور ماشین شما فقط می‌تواند با دور ۴۰۰۰ دور در دقیقه کار کند؟


سوپاپ کنترل هوا موتور را قادر می‌سازد تا هنگام توقف خودرو به راحتی کار کند، تا اینکه از کار بیفتد. این کار تا زمانی که پدال گاز را فشار دهید، حفظ می شود تا خودرو دوباره شروع به حرکت کند. در موتورهای بنزینی، دور موتور به جریان هوا بستگی دارد که توسط بدنه گاز کنترل می‌شود.


پدال گاز اجازه می‌دهد هوا به داخل منیفولد ورودی عبور کند. دریچه گاز بیشتر به معنای هوای بیشتر و دور موتور بیشتر است. آزاد شدن پدال گاز باعث بسته شدن بدنه دریچه گاز و کاهش جریان هوا و دور موتور می‌شود.


سوپاپ کنترل هوا که به آن IAC یا دریچه کمکی هوا نیز گفته می‌شود، صفحات دریچه گاز بسته را دور می‌زند تا اطمینان حاصل شود موتور از کار نمی‌افتد. شیر IAC بسته به طراحی آن ممکن است بخشی از آن باشد، به بدنه دریچه گاز متصل یا از آن جدا است.علائم وجود مشکل در دریچه کنترل هوا IDLE


بدنه دریچه گاز دارای یک سوپاپ کنترل هوا است که در کنار آن نصب شده است. اگر موتور خودرو سخت کار کند، در هنگام پارک کردن یا توقف مشکلاتی بروز خواهد کرد. رسوبات کربن رایج‌ترین مشکل IAC است، زیرا می‌تواند دهانه‌های کوچک را مسدود کرده و به دریچه‌ها بچسبد.با تمیز کردن کربن دریچه IAC و لوله‌هایی که آن را تغذیه می‌کنند، می توانید از این نوع مشکلات جلوگیری کنید.


منابع

نظرات کاربران
ثبت نظر جدید
نظر خود را در مورد این محتوا در این قسمت بنویسید
مرجع فروش قطعات خودرو

فروشگاه قطعات یدکی اتوکلاب در آستانه شروع به کار وب سایت خود پس از سالها تجربه در بازار قطعات یدکی خودرو با ارائه خدمات فروش آنلاین لوازم یدکی تلاش کرده است هر چه بیشتر نسبت به رفاه حال شما مشتریان عزیز گام بردارد ، سرعت در ارسال، پشتیبانی متعهدانه ، تنوع در محصولات و قیمت ، از اهداف اصلی فروشگاه آنلاین اتوکلاب هستند .

آدرس: تهران، بازار، خیابان امیر کبیر ،نرسیده به تقاطع ملت پاساژ سپهر طبقه دوم پلاک F221

image.name

تمامی حقوق این وبسایت برای فروشگاه اتوکلاب محفوظ است
Copyright 2020 - 2024, AutoPartClub. All rights reserved